Adaptacja czas start :)

Drodzy Rodzice,

Oficjalnie witamy na pokładzie Sunny Buddies! 🙂

Zdajemy sobie sprawę, że przyprowadzanie Dziecka to Żłobka czy Przedszkola to dla Państwa i Dzieci nowy rozdział w życiu Rodziny. Chcielibyśmy jednak, by ten czas był dla Naszych Podopiecznych czasem radości i poczucia bezpieczeństwa.

Proces adaptacji można rozpatrywać z dwóch perspektyw. Z jednej strony stoi zatroskany Rodzic z całym wachlarzem emocji: ekscytacja, radość, strach, przeplatają się z niepewnością i wątpliwościami co do słuszności wyboru.
Wyrzuty sumienia i obawa o bezpieczeństwo dziecka to w wielu przypadkach emocje, które wręcz paraliżują Mamę i Tatę w momencie podejmowania decyzji o zaprowadzaniu dziecka do żłobka / przedszkola. Żadne z tych uczuć nie jest jednak bezpodstawne. Każdy kochający rodzic ma prawo ich doświadczać i nie powinien czuć się z tego powodu winny.

Z drugiej strony mamy dziecko, które wkracza w zupełnie nowy świat, z którym do tej pory nie miało do czynienia – jest w nim tak wiele nowego, nieznanego i fascynującego. Patrząc na swoją nową sytuację dziecko może odczuwać wiele emocji, których do tej pory nie doświadczało. Nie do końca jest jeszcze z nimi obeznane, jego reakcje nie są jeszcze usystematyzowane, a uczucia mocno mieszane. W momencie pójścia do żłobka / przedszkola dziecko wkracza w zupełnie nowy okres swojego rozwoju – staje się aktywnym uczestnikiem życia społecznego.

Z punktu widzenia małego człowieczka, adaptacja może przebiegać dwutorowo – być okupiona płaczem i żalem albo wielkim szczęściem i całkowitą akceptacją nowej sytuacji. Bez wątpienia, w obu przypadkach, kluczową rolę odgrywają zachowania Rodziców. Zarówno te w domu, jak i w samej placówce. Rodzice powinni dążyć do tego, żeby proces adaptacji był dla dziecka czasem pozytywnych zmian, w które wchodzi przygotowane, bez lęku i możliwie najlepiej zaopiekowanie.
Oczywiście wiele zależy też od poziomu emocjonalnego dziecka, w którym znajduje się w momencie pójścia do Żłobka/ Przedszkola. Inaczej wygląda to u malucha, który skończył pierwszy rok życia, a inaczej u dwu- czy trzylatka.

Dlatego pragniemy podkreślić tutaj niezastąpioną rolę Rodziców.

Bardzo ważną kwestią jest budowanie pozytywnego obrazu miejsca, do którego dziecko będzie uczęszczało. Wspólna radość i życzliwe słowa ze strony Rodziców mają ogromne, jeśli nie najważniejsze, znaczenie. Dziecko, widząc, że miejsce, do którego się udaje, kojarzy się każdemu członkowi rodziny z czymś pozytywnym, buduje również jego dobry obraz w swoich wyobrażeniach.

Rozłąka często nie bywa łatwa, jednak zaufanie, którym Rodzice mogą obdarzyć Opiekunów i Nauczycieli staje się fundamentem prawidłowo przeprowadzonej adaptacji.

Ponadto, z tyłu głowy Mamy i Taty powinna znaleźć się myśl, że to wszystko dzieje się dla dobra rozwoju dziecka. Pozwolenie mu na odkrywanie świata, to tak naprawdę otwarcie przed nim drzwi do najpiękniejszej przygody jaką jest życie i relacje z innymi.

Dziękujemy Państwu za zaufanie. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by każdy dzień w Sunny Buddies był dla Dzieci przygodą na miarę ich potrzeb i możliwości.